NTBLS1D5N10MCTXG
DigiKey Part Number
488-NTBLS1D5N10MCTXGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTBLS1D5N10MCTXGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTBLS1D5N10MCTXGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBLS1D5N10MCTXG
Description
MOSFET - POWER, SINGLE, N-CHANNE
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 32A (Ta), 312A (Tc) 3.4W (Ta), 322W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 799µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
131 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10100 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.4W (Ta), 322W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HPSOF
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 80A, 10V