NTBG020N090SC1
DigiKey Part Number
5556-NTBG020N090SC1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-NTBG020N090SC1CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NTBG020N090SC1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBG020N090SC1
Description
SICFET N-CH 900V 9.8A/112A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 9.8A (Ta), 112A (Tc) 3.7W (Ta), 477W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTBG020N090SC1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 15 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+19V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4415 pF @ 450 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.7W (Ta), 477W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 60A, 15V