NSV60600MZ4T1G
DigiKey Part Number
NSV60600MZ4T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSV60600MZ4T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSV60600MZ4T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV60600MZ4T1G
Description
TRANS PNP 60V 6A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 60 V 6 A 100MHz 800 mW Surface Mount SOT-223 (TO-261)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSV60600MZ4T1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
800 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
6 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
350mV @ 600mA, 6A