NSR01L30MXT5G
DigiKey Part Number
NSR01L30MXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR01L30MXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR01L30MXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR01L30MXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2X3DFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 100mA Surface Mount 2-X3DFN (0.6x0.3) (0201)
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 30 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
2-X3DFN (0.6x0.3) (0201)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 10 mA