NRVB2H100SFT3G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 18 219
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 58 075
Datasheet
Panjit International Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123FL
NRVB2H100SFT3G
DigiKey Part Number
488-NRVB2H100SFT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVB2H100SFT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVB2H100SFT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVB2H100SFT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NRVB2H100SFT3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)