NDC7003P
DigiKey Part Number
NDC7003PTR-ND - Tape & Reel (TR)
NDC7003PCT-ND - Cut Tape (CT)
NDC7003PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDC7003P
Description
MOSFET 2P-CH 60V 0.34A SSOT6
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 60V 340mA 700mW Surface Mount SuperSOT™-6
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5Ohm @ 340mA, 10V
Manufacturer
onsemi
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.2nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
66pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
700mW
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Supplier Device Package
SuperSOT™-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
340mA