NCV8705MT33TCG
DigiKey Part Number
NCV8705MT33TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8705MT33TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8705MT33TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8705MT33TCG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WDFN (2x2)
EDA/CAD Models
NCV8705MT33TCG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V