NCV8690MN33T2G
DigiKey Part Number
488-NCV8690MN33T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8690MN33T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8690MN33T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8690MN33T2G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
NCV8690MN33T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
240 µA
Digi-Reel®
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
AEC-Q100
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 1A