NCV8450ASTT3G
DigiKey Part Number
NCV8450ASTT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8450ASTT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8450ASTT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8450ASTT3G
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 500mA SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NCV8450ASTT3G Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Rds On (Typ)
1Ohm
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Auto Restart
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
On/Off
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Voltage - Load
4.5V ~ 45V