NCV51313AMNWTWG
DigiKey Part Number
488-NCV51313AMNWTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV51313AMNWTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV51313AMNWTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV51313AMNWTWG
Description
130V HIGH SIDE DRIVER
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-DFNW (3x3)
Category
Current - Peak Output (Source, Sink)
2A, 3A
Manufacturer
onsemi
Input Type
Non-Inverting
Digi-Reel®
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
130 V
Part Status
Active
Rise / Fall Time (Typ)
11ns, 10ns
Driven Configuration
High-Side
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Channel Type
Single
Grade
Automotive
Number of Drivers
AEC-Q100
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Supply
8V ~ 19V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Logic Voltage - VIL, VIH
1.3V, 1V