NCV33375ST3.3T3G
DigiKey Part Number
NCV33375ST3.3T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV33375ST3.3T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV33375ST3.3T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV33375ST3.3T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NCV33375ST3.3T3G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Mfr
PSRR
75dB (120Hz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Automotive
Number of Regulators
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
13V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA