NCP702SN33T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP702SN33T1G |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5-TSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP702SN33T1G Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 16 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package 5-TSOP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |