NCP699SN18T1G
DigiKey Part Number
NCP699SN18T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP699SN18T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP699SN18T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP699SN18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
EDA/CAD Models
NCP699SN18T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V