NCP1076AAP065G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 180
Datasheet
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIP
NCP1076AAP065G
DigiKey Part Number
NCP1076AAP065GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1076AAP065G
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Duty Cycle
68%
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
65kHz
Packaging
Tube
Power (Watts)
31 W
Part Status
Obsolete
Fault Protection
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation
Isolated
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Voltage - Breakdown
700V
Supplier Device Package
7-PDIP
Topology
Flyback
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Start Up
8.4 V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6.5V ~ 20V