MJE15030G
DigiKey Part Number
MJE15030GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJE15030G
Description
TRANS NPN 150V 8A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 150 V 8 A 30MHz 50 W Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MJE15030G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
20 @ 4A, 2V
Mfr
Power - Max
50 W
Packaging
Tube
Frequency - Transition
30MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
8 A
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
500mV @ 100mA, 1A