MC78M15ABDTRKG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MC78M15ABDTRKG |
Description | IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MC78M15ABDTRKG Models |
Category | Current - Output |
Mfr | PSRR 70dB (120Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Configuration | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Number of Regulators 1 | Supplier Device Package DPAK |
Voltage - Input (Max) 35V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V |