LM2575T-3.3G
DigiKey Part Number
LM2575T-3.3GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575T-3.3G
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-220-5
EDA/CAD Models
LM2575T-3.3G Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Part Status
Active
Frequency - Switching
52kHz
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4.75V