FSV15150V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5 494
Datasheet
Diode 150 V 15A Surface Mount TO-277-3
FSV15150V
DigiKey Part Number
FSV15150VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV15150VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV15150VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV15150V
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 15 A