FSV12100V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FSV12100V |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO2773 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 12A Surface Mount TO-277-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FSV12100V Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 27.33 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 1124pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package TO-277-3 |
Current - Average Rectified (Io) 12A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 12 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |