FSV10150V
DigiKey Part Number
FSV10150VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV10150VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV10150VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV10150V
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 10A Surface Mount TO-277-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSV10150V Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 10 A