FGH75T65SQDT-F155
DigiKey Part Number
FGH75T65SQDT-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH75T65SQDT-F155
Description
IGBT TRENCH FS 650V 150A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 150 A 375 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGH75T65SQDT-F155 Models
Gate Charge
128 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
23ns/120ns
Test Condition
400V, 18.8A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
76 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
375 W