FGH60N60SMD
DigiKey Part Number
FGH60N60SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH60N60SMD
Description
IGBT FIELD STOP 600V 120A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 600 V 120 A 600 W Through Hole TO-247-3
Gate Charge
189 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
18ns/104ns
Test Condition
400V, 60A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
39 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
600 W