ESD9X12ST5G
DigiKey Part Number
ESD9X12ST5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
ESD9X12ST5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
ESD9X12ST5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD9X12ST5G
Description
TVS DIODE 12VWM 23.7VC SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.7V Clamp 5.9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-923
EDA/CAD Models
ESD9X12ST5G Models
Category
Power - Peak Pulse
140W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SOD-923
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.9A (8/20µs)