BC808-25LT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 9 313
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2 345
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Bipolar (BJT) Transistor PNP 25 V 500 mA 100MHz 300 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BC808-25LT1
DigiKey Part Number
BC808-25LT1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC808-25LT1
Description
TRANS PNP 25V 0.5A SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BC808-25LT1 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
160 @ 100mA, 1V
Mfr
Power - Max
300 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
25 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
700mV @ 50mA, 500mA