BAS40LT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS40LT1G |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT233 |
Manufacturer Standard Lead Time | 44 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAS40LT1G Models |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 5pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Current - Average Rectified (Io) 120mA | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA | Base Product Number |