OSTVN06A150
OSTVN06A150
OSTVN06A150
DigiKey Part Number
ED10565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVN06A150
Description
TERM BLK 6P SIDE ENT 2.54MM PCB
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
EDA/CAD Models
OSTVN06A150 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Positions Per Level
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Torque - Screw
0.15 Nm (1.3 Lb-In)
Current
6 A
Voltage
150 V