OSTOP030000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 10 745
Datasheet
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
OSTOP030000
DigiKey Part Number
OSTOP030000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOP030000
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Housing Material
Brass
Number of Positions
3
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
3
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)