EDSTLZ955/12
DigiKey Part Number
ED1859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/12
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
12
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
12
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)