XW4N-10D2-S
DigiKey Part Number
39-XW4N-10D2-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW4N-10D2-S
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XW4N-10D2-S Models
Category
Voltage - IEC
160 V
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Wire Gauge or Range - AWG
16-24 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Positions Per Level
5
Contact Mating Finish
Tin
Number of Levels
2
Features
Lever Actuated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
9.5mm
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Current - IEC
8A
Insulation Height
0.728" (18.50mm)