V-155-1C25
V-155-1C25
V-155-1C25
DigiKey Part Number
SW1485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-155-1C25
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V-155-1C25 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
240gf
Packaging
Bulk
Release Force
50gf
Part Status
Active
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.025" (0.6mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 600mA (DC)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C