G5V-1-DC12
G5V-1-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G5V-1 DC12
DigiKey Part Number
39-G5V-1DC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5V-1 DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G5V-1 DC12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
125VAC, 60VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
125VA, 60W
Coil Resistance
960 Ohms
Coil Current
12.5 mA