D3M-01K2-3
D3M-01K2-3
D3M-01K2-3
DigiKey Part Number
SW882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3M-01K2-3
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 0.1A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D3M-01K2-3 Models
Category
Termination Style
Connector
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
51gf
Packaging
Tray
Release Force
6.118gf
Part Status
Active
Operating Position
0.618" (15.7mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.047" (1.2mm)
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
200,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C