MKS2PI-DC24
DigiKey Part Number
Z3215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2PI-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Mechanical Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
3.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
430 Ohms
Coil Current
55.8 mA