WNE5R0FET
DigiKey Part Number
WNE5R0FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
WNE5R0FETCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WNE5R0FET
Description
RES 5 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WNE5R0FET Models
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)