LVK20R010CER
DigiKey Part Number
273-LVK20R010CERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK20R010CERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK20R010CERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK20R010CER
Description
0.75W 0.010 OHM 0.25% LVK(2010)
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.25% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LVK20R010CER Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)