MCIMX6U5EVM10AD
DigiKey Part Number
568-13629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX6U5EVM10AD
Description
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6DL 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-MAPBGA (21x21)
Category
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Packaging
Tray
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Security Features
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
1.0GHz