LPC54608J512ET180E
DigiKey Part Number
568-13353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC54608J512ET180E
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 180TFBGA
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 LPC546xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 512KB (512K x 8) FLASH 180-TFBGA (12x12)
RAM Size
200K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
180MHz