NRF54L10-QFAA-R
DigiKey Part Number
4823-NRF54L10-QFAA-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
4823-NRF54L10-QFAA-RCT-ND - Cut Tape (CT)
4823-NRF54L10-QFAA-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRF54L10-QFAA-R
Description
IC RF TXRX+MCU
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v6.0, Matter, Thread 48-VFQFN Exposed Pad
Category
Memory Size
1MB Flash, 192kB RAM
Mfr
Serial Interfaces
GPIO, I2C, I2S, SPI, UART
Series
GPIO
31
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Part Status
Active
Current - Receiving
3.2mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
5mA ~ 10mA
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)