NRF24L01
DigiKey Part Number
NRF24L01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRF24L01
Description
IC RF TXRX ISM>1GHZ 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx Only General ISM > 1GHz 2.4GHz 20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRF24L01 Models
Category
Sensitivity
-85dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI
Packaging
Tray
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving
11.1mA ~ 12.3mA
Current - Transmitting
7mA ~ 11.3mA
Type
TxRx Only
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz