Image for 181-026-213R181 is not available
181-026-213R181
DigiKey Part Number
181-026-213R181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-026-213R181
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P R/A SLDR
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
181-026-213R181 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Ground Strap, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C