12038VA-24R-FU-06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 85
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 243.7 CFM (6.82m³/min) 4 Wire Leads
12038VA-24R-FU-06
DigiKey Part Number
12-12038VA-24R-FU-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VA-24R-FU-06
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
64.0dB
Mfr
Power (Watts)
35.52 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
1.48A
Width
38.00mm
Voltage Range
18 ~ 27.6VDC
Air Flow
243.7 CFM (6.82m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.500 in H2O (373.6 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C