08025SA-12N-AA-D0
DigiKey Part Number
12-08025SA-12N-AA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08025SA-12N-AA-D0
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 41.3 CFM (1.16m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
30.0dB
Series
Power (Watts)
1.7 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.140A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
41.3 CFM (1.16m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C