SS-10-15SPEW
DigiKey Part Number
563-SS-10-15SPEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-15SPEW
Description
SWITCH ROTARY DIP SP5T 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch SP5T 5 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Category
Actuator Level
Flush, Recessed
Height Above Board
0.276" (7.00mm)
Packaging
Tray
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SP5T
Washable
No
Number of Positions
5
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
5VDC