UWG1A151MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9739-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9739-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9739-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWG1A151MCL1GS
Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWG1A151MCL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C