UCD1K100MCL6GS
DigiKey Part Number
493-6407-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6407-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6407-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD1K100MCL6GS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCD1K100MCL6GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Impedance
2.4 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C