RNS1C470MDS1JX
DigiKey Part Number
493-RNS1C470MDS1JXCT-ND - Cut Tape (CT)
RNS1C470MDS1JTR-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1C470MDS1JX
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 42mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNS1C470MDS1JX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm