PLF1C471MDO1
DigiKey Part Number
493-3019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF1C471MDO1
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PLF1C471MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm