PCX1C101MCS1GS
DigiKey Part Number
493-13688-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13688-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13688-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCX1C101MCS1GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 33mOhm 1500 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
PCX1C101MCS1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm