PCV1E221MCL2GS
DigiKey Part Number
493-4542-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4542-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4542-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV1E221MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCV1E221MCL2GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm