PCV1D470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-4369-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4369-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4369-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV1D470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
Detailed Description
47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 55mOhm 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCV1D470MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm